Bakterie číhají v každé domácnosti. Víte, jak se jich zbavit?

Bakterie číhají v každé domácnosti. Víte, jak se jich zbavit?

Bakterie tvoří přibližně polovinu veškeré živé hmoty na Zemi. Některé z nich jsou pro lidské zdraví neškodné, jiné mohou vyvolávat nebezpečná onemocnění. Možná až nečekaně mnoho se jich nachází také v našich domácnostech. Nevíte, jak se jich zbavit? V tomto článku vám poradíme.

V běžné domácnosti se nachází hned několik druhů bakterií. Patří mezi ně například E. coli 0157, která může zapříčinit zažívací choroby, Staphylococcus areus způsobující špatně léčitelné infekce a Clostridium difficile (C. diff.), jež může vést k silným průjmům. Proto je nutné dbát na hygienu a dobře umyté ruce před i po přípravě jídla a po použití toalety. Nejúčinnější způsob obrany je v tomto případě mytí rukou mýdlem a horkou vodou.

Ve které části domova si myslíte, že se nachází nejvíc bakterií? Jestli tipujete toaletu či koupelnu, jste vedle. Nejvíce bakterií je totiž v kuchyni. Důvod je jasný – nachází se v ní nakoupené potraviny a pracuje se v ní s jídlem. Nezapomeňte proto dřez a pracovní plochu kolem něj umývat každý den a alespoň jednou týdně vydezinfikovat. Na kuchyňskou linku použijte přípravky s antibakteriálními účinky. Velké množství bakterií se nachází také v odpadkovém koši, vynášejte jej proto každý den.

Nejvíce bakterií je v houbičce na nádobí

Největším rájem bakterií je ovšem houbička na nádobí. Je v ní totiž teplo, vlhko a často v ní zůstávají zbytky jídla. Měňte proto houbičky dostatečně často, nečekejte na to, až začnou zapáchat, nebo se dokonce rozpadnou.

Bakteriemi se to ovšem hemží také v koupelně. Nachází se ve vaně, v umyvadle, ale také ve vlhkých ručnících a utěrkách. Vanu proto po každé koupeli osušte a pravidelně ji dezinfikujte. K tomu je vhodný například peroxid vodíku. Pozor si dejte především v okamžiku, kdy ve vaně nebo sprchovém koutě objevíte načervenalý povrch. Ten je totiž způsoben bakterií Sarratia marcescens, která může vyvolat nepříjemnou infekci močových cest.

Prádlo perte na 60 °C

Mikrobům se ale daří také ve špinavém prádle, především v tom spodním, protože na něm během nošení ulpívají částečky exkrementů. Perte proto toto prádlo minimálně na 60 °C, tak se vám podaří mikroby zahubit. Ani tak ale nemáte úplně vyhráno – jestliže vyprané prádlo na chvíli zapomenete v pračce, brzy se v něm objeví další mikroby. Proto pokud je to možné, dejte jej po vyprání hned do sušičky. Co se týče toalety, nezapomínejte kromě prkénka čistit také splachovadlo a WC kartáč.

Čtyřistakrát víc bakterií než na záchodovém prkénku se ovšem nachází na pracovním stole. Je to způsobeno tím, že na elektroniku saháme častěji než na věci na toaletě, a zároveň ji na rozdíl od záchodu nečistíme pravidelně. To můžete napravit pomocí dezinfekčních utěrek, vždy si ale přečtěte informace na obalu. Stejným způsobem se můžete postarat také o vypínače, madla a kliky. Na nich se totiž bakterií také nachází víc než dost.

Vytištěno z webu www.ekologickyuklid.eu od EkoBIT Ekologický úklid
Profesionální úklidy v Praze

Podobné články

Přečtěte si zajímavé rady a tipy, jak uklízet ekologicky a být maximální šetrný k přírodě a životnímu prostředí.

Velký jarní úklid snadno a rychle.

Jarní nálada je už pomalu cítit v probouzející se přírodě. Abychom proudící energii a jarní optimismus pocítili také u nás doma, je třeba prostor řádně uklidit.

Celý článek

Úklid nemusí být jen nepříjemná a obtěžující práce

K čištění a ošetřování předmětů v domácnosti používaly naše babičky snadno dostupné, účinné a levné přírodní prostředky i suroviny. Pojďme se podívat jaké.

Celý článek

Chcete prodat nebo pronajmout byt či dům? Úklid je základ.

Chystáte se do většího, přesídlujete do domku na vesnici nebo jste zdědili byt a chcete ho pronajmout? Pak bude určitě potřeba svůj starý domov připravit.

Celý článek

Jak na jaře uklidit byt podle Feng šuej?

Jako každý rok na řadě pořádný jarní úklid. Takové jarní uklízení může nejen namáhavé. Dejte mu řád a inspirujte se čínskou filozofií Feng šuej!

Celý článek