Čištění párou je účinné i zdravé!

Čištění párou je účinné i zdravé!

Vedle nového způsobu čištění nabízí tato novinka také další nesporné plusy – odstraňování nečistot párou je ekologické, neboť k němu není zapotřebí žádných saponátů či desinfekčních prostředků, hospodárné, protože při čištění spotřebováváte jen obyčejnou vodu a minimum elektrické energie, a také šetrné díky tomu, že materiály, z nichž odstraňujete špínu, nejsou vystaveny působení agresivních čistících prostředků, jež navíc mnohdy zanechají v našem bytě nepříjemný zápach.

Princip parního čištění je velmi jednoduchý

Základem přístroje o velikosti vysavače je bojler, který i velmi malé množství vody přemění ve vysoce účinnou páru, jejíž teplota u nejkvalitnějších přístrojů přesahuje 150 stupňů Celsia. V případě parních čističů hovoříme o tak zvané suché páře, neboť se vytváří z velmi malého množství vody. A právě suchá pára je nejen velmi účinná při odstraňování nečistot a také mastnoty, ale i šetrná ke všem ošetřovaným povrchům, protože materiály nepromočí, nýbrž pouze zvlhčí. Pokud se ovšem domníváte, že jen párou nemůžete zaručeně vyčistit všechnu špínu, je možné použít také některý ze způsobů přídavného mechanického čištění – pomocí zvoleného nástavce na parní čistič pak dosáhnete stoprocentního úspěchu při boji proti nečistotám v domácnosti.

Ovládání parního čističe je též velmi jednoduché

Před zahájením samotného čištění do přístroje nejdříve nalijete malé množství vody, poté již stroj jen zapnete a podle potřeby uvolňujete množství páry pomocí spouště na hadici. Pokud máte negativní zkušenosti s párou například při vaření a obáváte se, že byste při úklidu mohli snadno přijít k úrazu, můžeme vás ujistit, že používání parních čističů je bezpečné. Všechny kvalitní typy těchto přístrojů jsou totiž zabezpečeny natolik, že při jakékoliv nenadálé situaci není únik páry z čističe možný.

Výběr vhodného parního čističe

Při výběru pro nás nejvhodnějšího typu parního čističe bychom měli nejdříve zvážit, zda chceme čistič jednokotlový nebo dvoukotlový. Je zřejmé, že lépe nám v domácnosti poslouží druhý z nabízených typů – pro něj je totiž charakteristické jednodušší a bezpečnější ovládání, stálá kvalita páry a také nám zaručí rychlejší práci bez přerušování výkonu. I zde platí, že za vyšší kvalitu musíme více zaplatit, ovšem v tomto případě musíme myslet dopředu. Menší energetická náročnost dvoukotlových přístrojů nám totiž při dlouhodobějším provozu zaručí rychlou návratnost vložených investic.

Dalším faktorem, který bychom měli vzít při nákupu čističe v potaz, je objem bojleru – ten je důležitý zejména u jednokotlových typů. Je logické, že čím je bojler větší, tím méně často budeme muset při práci s čističem dolévat vodu. Ale čím déle se pak voda v přístroji ohřívá, tím více energie spotřebuje. Proto je i zde nejvýhodnějším řešením dvoukotlový čistič, který i s poměrně malým množstvím vody zaručí dostatečně dlouhou produkci páry.

Škála možností využití parního čističe je více než široká

Pára snadno vyčistí podlahy, dlažby nebo obklady, přičemž proniká i do mikroskopických prohlubní a trhlin v povrchu materiálu. Čistit můžeme i koberce, matrace, čalounění nábytku nebo různé tkaniny – zde je největší předností fakt, že pára hubí mikroorganizmy a roztoče hluboko pod povrchem látky. Pára si ovšem poradí například i se skvrnami od červeného vína. Díky parnímu způsobu čištění můžete špínu odstranit také z těžko přístupných míst, tedy z různých škvír nebo zákoutí.

Rozmanité uplatnění najde pára v kuchyni, a to nejen při čištění

Má totiž i výborné odmašťovací účinky. Stejně tak interiér vozu, nábytek, pelíšek vašich domácích mazlíčků nebo různé venkovní prostory budou díky parnímu způsobu čištění ještě zářivější. Pára navíc pomáhá udržovat syté barvy různých tkanin, napomáhá odstranit nepříznivé pachy v domácnosti nebo – se speciálním nástavcem – snadno poslouží k aromaterapii.

Jaká je pořizovací cena parního čističe

Základní cena kvalitních parních čističů mírně překračuje hranici deseti tisíc korun, nejkvalitnější přístroje však pořídíme i za více než třicet tisíc korun. Je ale zřejmé, že i přes vyšší počáteční investici parní čistič v naší domácnosti rozhodně zahálet nebude. Navíc může přispět i ke zlepšení našeho zdravotního stavu – jako jeden z mála čistících prostředků dokáže hubit alergeny, a to bez chemických přípravků.

Vytištěno z webu www.ekologickyuklid.eu od EkoBIT Ekologický úklid
Profesionální čištění párou

Podobné články

Přečtěte si zajímavé rady a tipy, jak uklízet ekologicky a být maximální šetrný k přírodě a životnímu prostředí.

10 zaručených tipů na (nejen) jarní úklid

Stanovte si jasné cíle a ty dodržujte. Důležité je si pojem “jarní úklid“ rozfázovat na dílčí úkoly. Tyto úkoly by se měly koncentrovat vždy na jedno místo.

Celý článek

Velký jarní úklid snadno a rychle.

Jarní nálada je už pomalu cítit v probouzející se přírodě. Abychom proudící energii a jarní optimismus pocítili také u nás doma, je třeba prostor řádně uklidit.

Celý článek

Úklid nemusí být jen nepříjemná a obtěžující práce

K čištění a ošetřování předmětů v domácnosti používaly naše babičky snadno dostupné, účinné a levné přírodní prostředky i suroviny. Pojďme se podívat jaké.

Celý článek

Chcete prodat nebo pronajmout byt či dům? Úklid je základ.

Chystáte se do většího, přesídlujete do domku na vesnici nebo jste zdědili byt a chcete ho pronajmout? Pak bude určitě potřeba svůj starý domov připravit.

Celý článek