Ekologické čistící a úklidové prostředky

Ekologické čistící a úklidové prostředky

Rozhodli jsme se nepoužívat běžné čistící prostředky. Zodpovědnost by totiž měla začínat ve firmách, nejen v domácnostech. Kolik litrů čističů se u nás v úklidovce protočí týdně! Chtěli jsme to dělat a děláme to zodpovědně. K zemi, k přírodě, zvířatům, ke člověku – k naším dětem.

Toto jsou naše 4 důvody pro používání ekologických čistících prostředků

Odmítnutí zbytečné chemie

Chemie ve velkém množství je nevyzpytatelná a může škodit nejen dětem, ale i celé hierarchii pod ním - zvířatům, hmyzu, mikroorganismům. Konvenční drogerie obsahuje kyseliny, žíraviny, amoniak, ropné deriváty, fosfáty, a kromě toho třeba i triclosan, chlor, formaldehyd, EDTA, syntetické vůně, konzervanty, umělá barviva, optické rozjasňovače, petrochemická činidla a desítky dalších. Nechceme se podílet na splachování těchto látek do vody, a raději zamezíme jejich kontaktu s dětmi a alergiky.

Ochrana vody

Splachováním konvenčních čistidel do vodního odpadu se látky v nich obsažené dostávají i do vody. Částečně je umíme odstranit.

    • „Až na výjimky je úroveň čistění odpadních vod u nás velmi dobrá, dokonce nad rámec platné legislativy.“
      říká pro server Ekonews.cz hydrobiolog Jindřich Duras

 

Čističky vody ve městech však neumí z vody vůbec odstranit tzv. mikrokontaminanty, některé složky drogerie. Jsou to např. sloučeniny fosforu (oblíbená potrava pro sinice). Organické mikrokontaminanty, to jsou zbytky domácí chemie, například mošusové látky (ustalovače a zvýrazňovače vůní, objevující se například v deodorantech, šampónech a všem voňavém), růné tenzidy (způsobují pěnivost například v pracích prostředcích, saponátech atd.) a dezinfekční látky. Řadu látek, které ve vodě jsou, neumíme odhalit, protože je nelze rozpoznat. Na pohled voda vypadá průzračně, ale může ovlivňovat kupříkladu hormonální systém vodních živočichů, anebo jejich chování. Proto má podle nás smysl chránit vodu, aby se do ní nedostávaly ani povolené koncentrace různých chemikálií.

Přírodní drogerie je plně rozložitelná v přírodě.

Eko drogerie, na rozdíl od běžné drogerie, neobsahuje suroviny z ropy, fosfáty, optické rozjasňovače, syntetické vonné látky, konzervanty, barviva, geneticky modifikované enzymy ani petrochemická činidla nebo bělící aktivátory, ale pouze přírodní kompletně biodegradabilní (rozložitelné) látky, které mají na vodní systém minimální dopad.

Ochrana zdraví nás všech

Kosmetika a čistící prostředky bez chemie prospívají nám, kteří žijeme v takto vyčištěných prostorech. Nevdechujeme výpary, neotíráme se o povrchy, které byly ošetřeny průmyslovým čistidlem.

Navíc přírodní drogerie není testována na zvířatech.

Přidáte se k nám v tažení za ekologický úklid?

Zdroje:
https://www.liftea.cz/blog/clanky/proc-pouzivat-ekologickou-drogerii
https://www.ekonews.cz/do-vody-se-dostavaji-chemicke-latky-ktere-z-ni-neumime-odstranit-upozornuje-hydrobiolog/

Vytištěno z webu www.ekologickyuklid.eu od EkoBIT Ekologický úklid
Více o společnosti EkoBIT

Podobné články

Přečtěte si zajímavé rady a tipy, jak uklízet ekologicky a být maximální šetrný k přírodě a životnímu prostředí.

Darovali jsme ledničky do Dětského domova v  Dolních Počernicích

Když můžeme, pomůžeme. To je jedno z našich hesel, kterým se v EkoBIT snažíme řídit. Naposledy jsme darovali hned sedm úplně nových ledniček do Dětského domova

Celý článek

Získali jsme ocenění od Mapy.cz

Mapy.cz začaly nejlépe hodnoceným podnikům zasílat odznaky kvality pro rok 2021. Jsme velmi rádi, že se nám mezi nejlépe hodnocené podniky podařilo také dostat.

Celý článek

Přispěli jsme na podporu vzdělávání dobrovolníků a přípravu workcampů

Dar putoval organizaci INEX – sdružení dobrovolných aktivit, které sbírku pořádá, a doufá vybrat 120 000 Kč na svůj další provoz.

Celý článek

Jaké úklidové prostředky používáme?

Pouze nejúčinnější výrobky značek Feel Eco, Frosh a Winni`s. Jejich použití kombinujeme podle toho, který se nám osvědčil jako neúčinnější. Pojďte se podívat!

Celý článek