Jak odstranit olej z oblečení

Jak odstranit olej z oblečení

Olejové skvrny na oblečení či jiných tkaných materiálech jsou velmi nepříjemnou záležitostí a dost špatně se odstraňují. Existuje ale několik možností, jak skvrnu odstranit a navždy se jí zbavit. Přečtěte si náš návod, jak na to.

V žádném případě nepouštějte na olejovou skvrnu studenou vodu. Nejen, že tím oleje nevyčistíte, ale výrazně celou situaci ještě zhoršíte. Proč? Protože tuk se vám díky vodě ještě více rozleze a skvrna se zvětší.

Jako první použijte JAR

Pokud se vám na oblečení dostal olej a způsobil mastnou skvrnu, a to ať už jde o olej jedlý, tedy ten, který používáte v domácnosti, nebo olej motorový, první co zkuste je klasický JAR na nádobí. JAR je totiž silný odmašťovač.

Jak postupovat

  • Pokapejte skvrnu trochou jaru. Čistou houbičkou na nádobí ho jemně vetřete a nechte 5 minut působit. Pak dejte vlákno vyprat do automatické pračky.

 

Pokud JAR nepomohl, zkuste žlučové mýdlo

V případě, že JAR nepomohl, zkuste druhou variantu, kterou je žlučové mýdlo. To slouží k odstranění skvrn od tuku, škrobu a bílku. Obsahuje totiž volskou žluč a biologicky odbouratelné látky z obnovitelných rostlinných surovin. Prodává se v tekutém nebo pevném skupenství. Pro tento účel je lepší zvolit mýdlo tekuté. Koupíte ho v každé lepší drogerii a stojí kolem 100 Kč.

Jak postupovat

  • Olejovou skvrnu potřete žlučovým mýdlem a nechte několik minut působit. Následně asi po 5-10 minutách mýdlo vymyjte mokrou houbičkou. Pokud to nepomohlo, znovu potřete skvrnu tímto mýdlem, nechte opět působit a následně dejte vyprat do pračky.

 

Tip: Žlučové mýdlo je živočišného původu a můžete ho použít také na odstraňování skvrn od krve, bílku nebo špinavých plen vašich malých potomků.

Ještě se nabízí varianta s octem, ta bývá 100%

Vzhledem k tomu, že ocet obsahuje zhruba 8% kyseliny citrónové, je velmi vhodný pro odstraňování olejových skvrn. Nemáte-li po ruce zrovna ocet, můžete sáhnout také po samotném citronu. Nemáte-li ani ocet ani citron, musíte zaběhnout do sámošky.

Jak postupovat

  • Opět poskvrněné místo od oleje potřete trochou octa, případně pokapejte citronem. Nechte pár minut působit a zkuste opláchnout teplou vodou. Následně doporučujeme dát oblečení vyprat do pračky.

 

Vytištěno z webu www.ekologickyuklid.eu od EkoBIT Ekologický úklid
Úklidové služby Praha

Podobné články

Přečtěte si zajímavé rady a tipy, jak uklízet ekologicky a být maximální šetrný k přírodě a životnímu prostředí.

10 zaručených tipů na (nejen) jarní úklid

Stanovte si jasné cíle a ty dodržujte. Důležité je si pojem “jarní úklid“ rozfázovat na dílčí úkoly. Tyto úkoly by se měly koncentrovat vždy na jedno místo.

Celý článek

Velký jarní úklid snadno a rychle.

Jarní nálada je už pomalu cítit v probouzející se přírodě. Abychom proudící energii a jarní optimismus pocítili také u nás doma, je třeba prostor řádně uklidit.

Celý článek

Úklid nemusí být jen nepříjemná a obtěžující práce

K čištění a ošetřování předmětů v domácnosti používaly naše babičky snadno dostupné, účinné a levné přírodní prostředky i suroviny. Pojďme se podívat jaké.

Celý článek

Chcete prodat nebo pronajmout byt či dům? Úklid je základ.

Chystáte se do většího, přesídlujete do domku na vesnici nebo jste zdědili byt a chcete ho pronajmout? Pak bude určitě potřeba svůj starý domov připravit.

Celý článek