Jak odstranit olej z oblečení

Jak odstranit olej z oblečení

Olejové skvrny na oblečení či jiných tkaných materiálech jsou velmi nepříjemnou záležitostí a dost špatně se odstraňují. Existuje ale několik možností, jak skvrnu odstranit a navždy se jí zbavit. Přečtěte si náš návod, jak na to.

V žádném případě nepouštějte na olejovou skvrnu studenou vodu. Nejen, že tím oleje nevyčistíte, ale výrazně celou situaci ještě zhoršíte. Proč? Protože tuk se vám díky vodě ještě více rozleze a skvrna se zvětší.

Jako první použijte JAR

Pokud se vám na oblečení dostal olej a způsobil mastnou skvrnu, a to ať už jde o olej jedlý, tedy ten, který používáte v domácnosti, nebo olej motorový, první co zkuste je klasický JAR na nádobí. JAR je totiž silný odmašťovač.

Jak postupovat

  • Pokapejte skvrnu trochou jaru. Čistou houbičkou na nádobí ho jemně vetřete a nechte 5 minut působit. Pak dejte vlákno vyprat do automatické pračky.

Pokud JAR nepomohl, zkuste žlučové mýdlo

V případě, že JAR nepomohl, zkuste druhou variantu, kterou je žlučové mýdlo. To slouží k odstranění skvrn od tuku, škrobu a bílku. Obsahuje totiž volskou žluč a biologicky odbouratelné látky z obnovitelných rostlinných surovin. Prodává se v tekutém nebo pevném skupenství. Pro tento účel je lepší zvolit mýdlo tekuté. Koupíte ho v každé lepší drogerii a stojí kolem 100 Kč.

Jak postupovat

  • Olejovou skvrnu potřete žlučovým mýdlem a nechte několik minut působit. Následně asi po 5-10 minutách mýdlo vymyjte mokrou houbičkou. Pokud to nepomohlo, znovu potřete skvrnu tímto mýdlem, nechte opět působit a následně dejte vyprat do pračky.

Tip: Žlučové mýdlo je živočišného původu a můžete ho použít také na odstraňování skvrn od krve, bílku nebo špinavých plen vašich malých potomků.

Ještě se nabízí varianta s octem, ta bývá 100%

Vzhledem k tomu, že ocet obsahuje zhruba 8% kyseliny citrónové, je velmi vhodný pro odstraňování olejových skvrn. Nemáte-li po ruce zrovna ocet, můžete sáhnout také po samotném citronu. Nemáte-li ani ocet ani citron, musíte zaběhnout do sámošky.

Jak postupovat

  • Opět poskvrněné místo od oleje potřete trochou octa, případně pokapejte citronem. Nechte pár minut působit a zkuste opláchnout teplou vodou. Následně doporučujeme dát oblečení vyprat do pračky.

Vytištěno z webu www.ekologickyuklid.eu od EkoBIT Ekologický úklid
Více o úklidu domácností

Podobné články

Přečtěte si zajímavé rady a tipy, jak uklízet ekologicky a být maximální šetrný k přírodě a životnímu prostředí.

Jak se zbavit štěnic

V tomto článku se dozvíte, proč jsou štěnice tak nebezpečné, a zároveň vám poradíme, jak se těchto nechtěných návštěvníků efektivně zbavit.

Celý článek

Jak chytře odstranit jakékoliv skvrny

Určitě každému z nás se stalo, ať už po odchodu návštěvy, po večírku nebo při úklidu jsme objevili skvrnu. Poradíme vám, jak konkrétní skvrny co nejlépe vyčistit.

Celý článek

Jak vyčistit špínu mezi spárami

Vydat se do boje se špinavými spárami, to většinou znamená dřinu a pot s nejistým výsledkem. Také vás špína mezi spárami trápí? Spáry můžete vyčistit opravdu jednoduše a rychle.

Celý článek

Jak správně vyčistit sedačku

Chcete se pustit do čištění sedačky, ale nevíte, jak na to? Potom rozhodně musíte číst dále – přinášíme vám návod, jak dokonale vyčistit sedačku čalouněnou i koženou.

Celý článek

Jak ošetřovat a udržovat nábytek

Jak udržet nábytek jako nový? Je to jednoduché, stačí o něj správně pečovat a správně čistit čalounění, kůži i dřevo. Každý povrch potřebuje jinou péči a zacházení.

Celý článek