Jaké zásady má úklid v nemocnicích?

Jaké zásady má úklid v nemocnicích?

Úklid v nemocnicích se musí řídit přísnými pravidly, které jsou definovány předpisem č. 306/2012 Sb. Kvůli specifickým požadavkům, které musí být splněny při úklidu ordinací, operačních sálů, pokojů pacientů i společných prostor je vždy lepším řešením, je-li práce svěřena odborné úklidové firmě. Co musí být při úklidu dodrženo a jak je možné kontrolovat, že tomu tak skutečně je?

Hlavní zásady úklidu v nemocnici

Všechna nutná hygienická pravidla pro úklid zdravotnických zařízení jsou uvedena v § 10.

Hlavní zásady úklidu jsou tyto:

  • úklid všech prostor se musí provádět denně (v některých případech i několikrát denně) a to na vlhko
  • 3x denně se úklid provádí na pracovištích akutní lůžkové péče a v místnostech, kde je prováděn odběr biologického materiálu
  • při úklidu na pracovištích s akutní lůžkovou péčí standardní je možné používat standardní čistící prostředky
  • v ostatních místech (jako například zákrokové sály, laboratoře, koupelny, toalety a další) je nutné používat také speciální dezinfekční přípravky s virucidním účinkem
  • pro úklid daných míst musí být vždy používány vlastní úklidové prostředky a úklidové stroje

Hlavní zásady úklidu ve zdravotnictví

Při úklidu nemocnice velmi záleží na technice i na použití čistících prostředků. Trendem současné doby je používání ekologických čistících přípravků. Ty mají složení maximálně šetrné k přírodě a lidskému zdraví a současně je možné s nimi dosáhnout vysoké efektivity úklidu. Jsou také šetrné ke všem povrchům.

Kontrola musí být!

Pokud úklid v nemocnici provádí externí úklidová firma, musí být její práce kontrolována. Dohled nad firmou by měl provádět prověřený pracovník nemocnice, je ale nutné si uvědomit, že ne vždy je to v lidských silách. Tento problém pomáhá v současné době řešit novinka v podobě online kontrolního systému, který může mít každá nemocnice k dispozici. Do praxe ho zavádí naše úklidová firma DAMA, spol. s r.o., která působí v Praze a v Brně. Každý stálý zákazník naší společnosti získá přístup do administračního systému, kde může sledovat průběh úklidu. Pracovníci naší úklidové služby do systému nahrávají fotografie uklizených míst a zadávají i čas, kdy úklid prováděli. Nad veškerými pracemi je tedy možné mít absolutní kontrolu. Do administračního systému je možné se připojit pomocí počítače, tabletu i chytrého telefonu 24 hodin denně.

Vytištěno z webu www.ekologickyuklid.eu od EkoBIT Ekologický úklid
Více o úklidu ve zdravotnictví

Podobné články

Přečtěte si zajímavé rady a tipy, jak uklízet ekologicky a být maximální šetrný k přírodě a životnímu prostředí.

Velký jarní úklid snadno a rychle.

Jarní nálada je už pomalu cítit v probouzející se přírodě. Abychom proudící energii a jarní optimismus pocítili také u nás doma, je třeba prostor řádně uklidit.

Celý článek

Úklid nemusí být jen nepříjemná a obtěžující práce

K čištění a ošetřování předmětů v domácnosti používaly naše babičky snadno dostupné, účinné a levné přírodní prostředky i suroviny. Pojďme se podívat jaké.

Celý článek

Chcete prodat nebo pronajmout byt či dům? Úklid je základ.

Chystáte se do většího, přesídlujete do domku na vesnici nebo jste zdědili byt a chcete ho pronajmout? Pak bude určitě potřeba svůj starý domov připravit.

Celý článek

Jak na jaře uklidit byt podle Feng šuej?

Jako každý rok na řadě pořádný jarní úklid. Takové jarní uklízení může nejen namáhavé. Dejte mu řád a inspirujte se čínskou filozofií Feng šuej!

Celý článek