Jak se zbavit štěnic

Jak se zbavit štěnic

Jsou tak malé, že si jich pravděpodobně ani nevšimnete. Zavléct je do domácnosti může návštěva nebo domácí zvíře, ale i vy sami si je můžete přivézt v podstatě odkudkoli. A v noci vám budou doslova pít krev. Řeč je o parazitech jménem štěnice domácí. V tomto článku se dozvíte, proč jsou štěnice tak nebezpečné, a zároveň vám poradíme, jak se těchto nechtěných návštěvníků efektivně zbavit.

Bodnutí štěnice může u člověka vyvolat imunitní reakci – například svědění, podráždění či zduřeniny, dále pocity znepokojení, psychický stres a nespavost. Štěnice ale mohou vyvolat i pocit vyloučení ze společnosti, v některých společnostech totiž bývají považovány za známku nedostatečné osobní hygieny a nepořádku v bytě. S čistotou domácnosti to ale nemusí mít vůbec nic společného, jediným zdrojem potravy štěnic je totiž krev teplokrevných živočichů, tedy i lidí.

Štěnice mohou snadno zamořit celý byt

Tito paraziti se navíc velice rychle rozmnožují, samička dokáže naklást až pět vajíček denně. Z nich se po týdnu vylíhnou larvy, které dospívají po jednom až dvou měsících. Vzhledem k tomu, že rády migrují, mohou štěnice brzy obsadit celý byt.

Štěnice se nejčastěji nacházejí v matracích, čalounění, záhybech povlečení, prádle, nábytku, v podlahových lištách a okrajích koberců, štěrbinách ve zdivu, ale také v rámech obrazů a zrcadel, knihách a pelíšcích domácích zvířat. I to je důvod, proč jsou tak snadno přehlédnutelné.

Jak tedy poznáte, že máte doma štěnice?

Především podle štípanců, které vám štěnice přes noc způsobí. Kromě toho můžete v bytě nalézt jejich vajíčka nebo trus - jedná se o malé černé tečky, které se podobají mušímu trusu. Charakteristický je pro ně také zápach, ten se ovšem objevuje až v okamžiku, kdy je štěnic pohromadě větší množství.

Jak se štěnicemi bojovat?

Jakmile štěnice v domácnosti objevíte, začněte ihned jednat. Čím déle je necháte v klidu, tím víc se rozmnoží, takže jejich likvidace bude ještě složitější. Pokud štěnice objevíte čas, můžete se jich zbavit sami. Nejdřív důkladně vysajte celou zasaženou oblast, pokuste se nevynechat ani jedinou spáru, vykliďte nábytek a sundejte obrazy ze zdí. Štěnice se totiž mohou ukrývat v podstatě kdekoli. Prostor pak postříkejte postřikem proti štěnicím a nezapomeňte ani na matrace a koberce. Ošetřené plochy poté určitou dobu neomývejte, abyste měli jistotu, že se štěnice opravdu dostaly do kontaktu s postřikem. Lůžkoviny vyperte při teplotě alespoň 60 °C.

Dýmovnice proti štěnicím

Využít můžete také speciální, vodou aktivovanou dýmovnici na štěnice, která je určena k profesionálnímu, ale i neprofesionálnímu užití. Její suchý kouř se dostane i do malých spár a zahubí i ten nejlépe schovaný hmyz. Po jejím použití nechte pokoj alespoň dvě hodiny uzavřený. Jestliže už vám štěnice zamořily byt, nechte boj s nimi raději na specializované firmě.

Vytištěno z webu www.ekologickyuklid.eu od EkoBIT Ekologický úklid
Dezinfekce ozonováním

Podobné články

Přečtěte si zajímavé rady a tipy, jak uklízet ekologicky a být maximální šetrný k přírodě a životnímu prostředí.

10 zaručených tipů na (nejen) jarní úklid

Stanovte si jasné cíle a ty dodržujte. Důležité je si pojem “jarní úklid“ rozfázovat na dílčí úkoly. Tyto úkoly by se měly koncentrovat vždy na jedno místo.

Celý článek

Velký jarní úklid snadno a rychle.

Jarní nálada je už pomalu cítit v probouzející se přírodě. Abychom proudící energii a jarní optimismus pocítili také u nás doma, je třeba prostor řádně uklidit.

Celý článek

Úklid nemusí být jen nepříjemná a obtěžující práce

K čištění a ošetřování předmětů v domácnosti používaly naše babičky snadno dostupné, účinné a levné přírodní prostředky i suroviny. Pojďme se podívat jaké.

Celý článek

Chcete prodat nebo pronajmout byt či dům? Úklid je základ.

Chystáte se do většího, přesídlujete do domku na vesnici nebo jste zdědili byt a chcete ho pronajmout? Pak bude určitě potřeba svůj starý domov připravit.

Celý článek