10 zaručených tipů na (nejen) jarní úklid

10 zaručených tipů na (nejen) jarní úklid

Za pár týdnů přijde jaro a nastane čas velkých úklidů a odkládání sezónních věcí. Přinášíme 10 zaručených tipů, které vám zaručeně pomohou. 

Důležitý je pevný řád

Stanovte si jasné cíle a ty dodržujte. Důležité je si pojem “jarní úklid“ rozfázovat na dílčí úkoly. Tyto úkoly by se měly koncentrovat vždy na jedno místo v domácnosti. Nejprve začněte třeba ložnicí, potom obývacím pokojem, kuchyní a kolotoč zakončete koupelnou a záchodem. Přeskakovat z jedné práce v jedné místnosti do druhé místnosti celkový čas úklidu pořádně natáhne. 

Zimní bundy nebudete na jaře potřebovat 

Pokud budete přesvědčeny, že zimní kabáty a bundy už není potřeba vytahovat, uvolněte místo v šatníku na jarní věci. Zimní oblečení nechte před uskladněním vyčistit a dobře je zabalte a zabezpečte před prachem a moly. Pro velké kusy oděvů dobře poslouží i vakuové pytle. Navíc budete mít vše pohromadě.

Lyže a sáně vyměnit za kola

Jakmile opadne poslední sníh a teploty začnou stoupat nahoru, bude na čase vyčistit a uklidit lyže a sáně. Jejich místo mohou vystřídat třeba cyklistická kola. 

Průvan v ložnici 

Jaro musí nastoupit i do ložnice, proto vyměňte teplé zimní peřiny, polštáře a přehozy za jejich odlehčenější varianty. Lůžkoviny vyperte, vyvětrejte a důkladně osušte. Uskladňujte stejným způsobem jako zimní oblečení, tedy tak, aby se na ně neprášilo. 

Domov není starožitnictví 

Pokud má váš partner stejně jako většina mužů tendenci hromadit nepotřebné věci s tím, že je jednou opraví, nebo že se budou hodit, přitlačte na pilu. Nikdy je neopraví a nikdy se hodit nebudou. Stejně jako tomu bylo posledních 10 let. 

Pneumatiky do skříně nepatří

Možná i vám se celý rok válí pneumatiky na automobil ve sklepě nebo dokonce ve skříni. Zabírají spousty místa a máte jistotu, že ty zimní vystřídají zase letní. Využijte možnosti uskladnění pneumatik v pneuservisu nebo je dejte do externího skladu. 

Zapojte celou rodinu

Jarní úklid není jen údělem ženy. Když přiloží ruku k dílu celá rodina, zbyde spousty času na společné chvíle odpočinku. Dětem svěřte alespoň jejich pokoj, ale zadání úkolů nijak nekonkretizujte. Sdělte jim pouze cíl – jak k němu dospějí, nechte na jejich kreativitě. Stejně postupujte i v případě partnera.

Domácí prostředky na čištění

Důvěřujte radám našich babiček. Citrón si poradí i se zašlou špínou, má antibakteriální účinky a navíc voní opravdově (nikoliv jako umělé vůně z mycích prostředků). Ocet je výborný na vodní kámen a rez, proto své uplatnění najde v koupelně či v kuchyni. Místo čistícího písku pak vyzkoušejte obyčejnou kuchyňskou sůl. Uvidíte, že budete mile překvapeny. 

Úklid jako cvičení

Děsíte se úklidu jako čert kříže? Berte to jako pohyb či nový druh sportu, při kterém si zlepšíte fyzickou kondici. Vždyť už během jedné hodiny luxování spálíte přes 1000 Kj, mytí oken si vezme 800 Kj, mytí podlahy přes 500 Kj, a těchto aktivit by se našlo daleko více. 

Přebytečné a sezónní věci pryč

Nemáte velké skříně, úložné boxy nebo možnost sklepa? Nebo naopak máte a už se vám tam nic nevejde? Využijte nabídku externích skladovacích prostor. 

Vytištěno z webu www.ekologickyuklid.eu od EkoBIT Ekologický úklid
Profesionální čištění párou

Podobné články

Přečtěte si zajímavé rady a tipy, jak uklízet ekologicky a být maximální šetrný k přírodě a životnímu prostředí.

10 zaručených tipů na (nejen) jarní úklid

Stanovte si jasné cíle a ty dodržujte. Důležité je si pojem “jarní úklid“ rozfázovat na dílčí úkoly. Tyto úkoly by se měly koncentrovat vždy na jedno místo.

Celý článek

Velký jarní úklid snadno a rychle.

Jarní nálada je už pomalu cítit v probouzející se přírodě. Abychom proudící energii a jarní optimismus pocítili také u nás doma, je třeba prostor řádně uklidit.

Celý článek

Úklid nemusí být jen nepříjemná a obtěžující práce

K čištění a ošetřování předmětů v domácnosti používaly naše babičky snadno dostupné, účinné a levné přírodní prostředky i suroviny. Pojďme se podívat jaké.

Celý článek

Chcete prodat nebo pronajmout byt či dům? Úklid je základ.

Chystáte se do většího, přesídlujete do domku na vesnici nebo jste zdědili byt a chcete ho pronajmout? Pak bude určitě potřeba svůj starý domov připravit.

Celý článek