Tipy na čištění čalounění

Tipy na čištění čalounění

K potažení nábytku mohou být použity různé materiály. Může to být obyčejná látka, kůže, síťovina či jiné přírodní a syntetické materiály. Nezáleží na tom, o jaký typ čalounění se jedná. Všechny materiály mají společné to, že jsou náchylné k ušpinění. Pravdou také je, že se špína z čalounění poměrně těžko odstraňuje. V tomto článku vám poradíme, jak efektivně a rychle můžete čalounění vyčistit i vy.

Co byste o čalounění měli vědět

Pokud máte doma čalouněný nábytek, potom jistě chcete, aby vydržel krásný co možná nejdéle. Znečištění čalouněného nábytku ale jen stěží zabráníte. I když se snažíte, na čalounění se usazuje prach, který proniká hluboko do tkaniny. Zvláštní nebezpečí hrozí v případě, pokud se na čalounění dostane tekutina. I ta proniká do hlubších vrstev a může být i příčinou vzniku plísní. Nadměrná vrstva špíny na i v čalounění je potom příčinou toho, že se v látce usazují roztoči.

Babské rady a běžné chemické přípravky nemusí vždy zabrat

Většina z nás dělá stejnou chybu. Myslíme si totiž, že co je čisté na oko, je čisté i uvnitř. Pravdou je, že pokud čalounění čas do času vysajete, prachu se zbavíte, ovšem ne prachu usazeného v tkanině. Čalounění je také možné ošetřovat různými chemickými přípravky. I ty ale většinou ošetří jen vrchní část. Existuje také babská rada, která tvrdí, že se má čalounění omývat vodou s trochou octa. Ocet sice dezinfikuje, ale ani tato metoda není 100 % spolehlivá.

Síla vody je na čistění čalounění nejlepší

Nedělejte ani i vy tyto školácké chyby. Pokud chcete mít čisté čalounění, vsaďte na jedinou správnou cestu – a sice na čištění pomocí extraktoru. Jedná se o speciální stroj, který čistí proudem vody. Vodu pod tlakem žene ven, takže proniká hluboko do tkaniny a následně ji i se špínou nasává zpět. Do vody se přidává i efektivní čisticí prostředek. Ten čistí a čalounění i krásně provoní.

Nechte si pomoci

Extraktor je poměrně drahá záležitost. Proto je lepší, objednat si na čištění čalounění úklidovou firmu. Jejich práce není drahá a vy budete mít jistotu, že je vše opravdu dokonale čisté! Extraktor je možné použít i na čistění koberců, takže při jednom úklidu můžete vyřešit najednou dva problémy.

Vytištěno z webu www.ekologickyuklid.eu od EkoBIT Ekologický úklid
Více o úklidu domácností

Podobné články

Přečtěte si zajímavé rady a tipy, jak uklízet ekologicky a být maximální šetrný k přírodě a životnímu prostředí.

Jak se zbavit mastných skvrn

Mastnota patří do kategorie nejobávanějších a současně nejhůře odstranitelných druhů znečistění. Mastnota...

Celý článek

Kuchyň srdcem domova: jak se starat o kuchyň na míru

Láska prochází žaludkem, a kde jinde prohlubovat lásku v rodině než právě v kuchyni. Kuchyně na míru se v...

Celý článek

Čištění dřevěných schodů

Dřevěné schody jsou pěkným interiérovým prvkem každé domácnosti. Jejich obliba v případě novostaveb v pos...

Celý článek

Jak čistit žehličku

I žehličky čas od času potřebují adekvátní péči. Jinak na nich totiž mohou zůstat poněkud nevzhledné skvr...

Celý článek