Zákaz jednorázových plastů přijde už v červenci
To, co jednotlivci ušetří, se ve firmě obratem zase snadno nahromadí. Proto je správnou cestou k naší lepší ekologické budoucnosti razantněji postrčit trh, aby začal nacházet lepší než jednorázová řešení.
K uskutečnění bohulibých cílů může sice sloužit tlak veřejnosti, ale doprovodná bouřlivá diskuse, která je denní realitou diskusí a sociálních sítí už nepatří ke zdravým a sluníčkovým způsobům trávení volného času. Naštvanost veřejnosti není ani tak snadno měřitelná.
Pragmatičtější a pro psychiku lidstva zdravější řešení je ovlivňování tržních zákonů džungle pomocí regulací a zákazů. Ona už se pak nějaká inovace najde. Taky to pak má i měřitelné praktické dopady.
Zakažme jednorázové plasty!
A je to tady, jako Evropa táhneme za jeden provaz. Už nechceme žádné provinilé pocity při pohledu na mořské koníky zamotané do plastů. Od 1.července se u nás na základě směrnice z evropského parlamentu nesmí uvádět do oběhu jednorázové plastové nádobí a další ohavné komponenty typu držáků na balónky.
Níže v textu přinášíme jejich výčet, ale ještě předtím se vás chceme zeptat, s čím se podle vás nejvíc bojuje u vás na pracovišti?
U nás hromadící hitparádu vedou:
- Plastové lahve od nealka – ale ty už dávno nepoužíváme, chachá, místo toho máme dvě filtrovací konvice na vodu a takto si tu spolu pijem.
- Skleněné láhve - od piva a vína se jich po večírcích sejde vždy dostatek (hurá, už se zase můžeme scházet) – všechno recyklujeme, nehledě na zbytkové promile po firemním teambuildingu. A naše uklízečky zase byly dávno instruovány, kam s tím do sběru.
- Kapsle na kávu – tak těch bychom se celkem rádi zbavili, ale naštěstí se taky recyklují. Lépe řečeno, jmenovitě firma Nespresso své kapsle recykluje a pravidelně si k nám jezdí pro použitou kávu, takže jistou náplastí na toho Krakena, kterého vynálezem svých kapslí vypustili, to přece jen je.
- Obaly od jídla a obědů – tady se pomalu ohlížíme po Re-krabičkách a bio obalech, ale jinak s tím nelze nic dělat než to, že se blíží jejich zákaz. Jsme velmi zvědaví, co se bude dít, a jestli budeme do půl roku všichni ochotně točit vratné obaly. Pandemie s jednorázovými plasty hodně zamávala směrem nahoru!
A teď si přečtěte tu zprávu:
Výrobky, kterých se týká zákaz uvádění na trh (doprodej zásob může ještě rok pokračovat):
Nejpozději od 1. července roku 2021 se nesmí uvádět na trh a od 1. července roku 2022 se nesmí na pultech obchodů objevit žádný z následujících výrobků, a to i v případě, že by šlo o bioplast:
- Plastové vatové tyčinky
- Plastové příbory, talíře
- Plastová brčka a míchátka
- Plastové tyčky k balónkům
- Nádoby na potraviny a nápoje z expandovaného polystyrénu
- Produkty z oxo-rozložitelných plastů
Snížení spotřeby se týká následujících:
- Plastové nádoby na potraviny, kdy je jídlo určeno k okamžité spotřebě, bez další kuchyňské úpravy
- Plastové nápojové kelímky, včetně jejich víček
- Kelímky z kartónu s vnitřním plastovým potahem
- Kelímky z bioplastu
V roce 2022 bude třeba ohlásit, jakých čísel jsme dosáhli, závazek tedy není striktně daný.
Zpoplatnění igelitových tašek jejich spotřebu snížilo o 80%, tak není vyloučená i u plastových obalů na jídlo a pití.
Tak, a teď už se těšíme na ty inovace v odvětví dřevěných talířů a příborů.
ZDROJE:
https://www.ekonews.cz/zakaz-jednorazovych-plastu-se-blizi-skonci-usostoury-i-balonky-na-plastove-tycce
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/plasty-zakaz-zakon-brabec-brcka-tycky-nadobi.A210125_180555_ekonomika_ven