Jak na linoleum?

Jak na linoleum?

Péče o podlahové linoleum není žádná věda. K perfektní čistotě vám totiž často postačí jen to, co máte většinou standardně doma. Na jeho pravidelnou údržbu ale rozhodně nezapomínejte, neboť linoleum už dávno není úplně levná záležitost.

První krok při klasické úklidové péči o podlahové linoleum je podobný jako u dalších podlahových krytin. Nejprve je totiž potřeba podlahu dostatečně vysát či zamést, aby nedošlo třeba k poškrábání či poškození podlahy od nejrůznějších hrubých nečistot.

Pro běžné čištění je dostačující teplá voda, kterou smíchejte třeba s dostupným mýdlem na prádlo. Přidat ale můžete třeba i obyčejnou aviváž. Vzniklým roztokem pak podlahu vytřete tak, jak jste zvyklí. Nejsou totiž potřeba jakékoliv speciální úkony.

Pokud se ale na podlahové krytině usadily nějaké silnější skvrny, je potřeba přistoupit k jiné formě mytí či údržby. Na šmouhy od nábytku se hodí třeba klasická guma. S rzí pak dokáže skoncovat běžně dostupná citronová šťáva, kterou můžete na postižené místo normálně nalít a po chvílí je možné jí setřít. S následky propisky pomůže kuchyňská sůl s několika kapkami octa.

Existují však prostředky, které by na lino být používány neměly. Jde hlavně o benzin, petrolej, nejrůznější bělidla či rozpouštědla. Tyto přípravky by mohly i velmi kvalitní podlahové linoleum při úklidech v domácnosti i nenávratně poškodit, což by byla velká škoda.

Vytištěno z webu www.ekologickyuklid.eu od EkoBIT Ekologický úklid
Více o úklidu domácností

Podobné články

Přečtěte si zajímavé rady a tipy, jak uklízet ekologicky a být maximální šetrný k přírodě a životnímu prostředí.

Jak pečovat o myčku?

Domácí spotřebiče se čas od času porouchají. Myčky na nádobí nejsou v tomto ohledu žádnou výjimkou. Existují ale triky a fígle, jak životnost každé myčky prodloužit.

Celý článek

Jak na dlaždičky a obklady?

Dlaždičky jsou podle mnohých tím nejlepším povrchem k úklidu a údržbě. Časem ale třeba i kvůli zaneseným spárám už nevypadají tak jasně jako dřív

Celý článek

Jak na rychlovarnou konvici?

Řada domácností se trápí s tím, jak efektivně a účinně vyčistit rychlovarnou konvici. Existuje několik triků, jak nepříjemný vodní kámen z rychlovarné konvice snadno odstranit.

Celý článek

Jak na ucpaný odpad?

Vousy, vlasy, tuk z kosmetiky, mastnota nebo zbytky jídla. To všechno může v domácnosti vést až k ucpanému odpadu. Situaci může navíc zkomplikovat i vodní kámen.

Celý článek