Jak na ucpaný odpad?

Jak na ucpaný odpad?

Ucpaný odpad zná v dnešní době asi skoro každý. Setkat se s ním můžeme na záchodě, v koupelně nebo třeba i v kuchyni. Projevy bývají často velmi podobné. Jde hlavně o pomalý odtok vody a citelný zápach. Jak ale odpad pořádně vyčistit i bez instalatéra? Nám v EkoBIT se osvědčilo několik postupů, jak s tímto problémem pořádně zatočit.

Vousy, vlasy, tuk z kosmetiky, mastnota nebo zbytky jídla. To všechno může v domácnosti vést až k ucpanému odpadu. Situaci může navíc zkomplikovat i vodní kámen, deformované nebo třeba i špatně projektované potrubí.

Prvním pomocníkem v takové situaci je gumový zvon, který mnohdy k vyřešení celého problému stačí. Díky pumpování totiž vzniká podtlak, který trubky dokáže uvolnit. A postup? Ten je následující. Stačí napustit trochu vody, ucpat vpusť mokrým hadrem, odšpuntovat a přiložit zvon tak, aby vzduch neunikal.

Pokud zvon k vyřešení problém nestačil, zkuste rozebrat sifon. Postavte pod něj kbelík, sifon odšroubujte a vodu nechte odtéct. V té chvíli určitě doporučujeme zkontrolovat i těsnění a ručně vybrat všechny nečistoty z potrubí.

Pokud je jasné, že problém je tam, kam už nedosáhnete, zkuste instalatérské péro na odpad. K tomu se ale mnohdy vyplatí pozvat pomocníka. Jde totiž o celkem složitý proces, během kterého se točí ruční klikou jedním směrem a pomocník samotnou pružinu směřuje k ucpanému místu, které je potřeba narušit.

Instalatérské péro lze někdy nahradit jednoduchým trikem. Do odpadní trubky zasuňte co nejhlouběji zahradní hadici (čím pevnější, tím lepší). Ucpěte hadříkem okolí hadice a pusťte do ní co největší proud vody. Pokud je v trubkách větší usazenina, někdy se ji podaří tímto způsobem protlačit.

Možností samozřejmě jsou i nejrůznější chemické přípravky, jako je třeba hydroxid sodný nebo i další prostředky, které jsou na něm založené. Stačí je nalít do odpadu, nechat působit a prolít horkou vodou.

Pokud nejste fanouškem chemie, jsou samozřejmě i ekologické postupy, kterými se řídíme při úklidech i my v EkoBIT. S ucpaným odpadem může třeba jedlá sůl, a to v kombinaci s octem a horkou vodou.

Vytištěno z webu www.ekologickyuklid.eu od EkoBIT Ekologický úklid
Pravidelný úklid kanceláří

Podobné články

Přečtěte si zajímavé rady a tipy, jak uklízet ekologicky a být maximální šetrný k přírodě a životnímu prostředí.

10 zaručených tipů na (nejen) jarní úklid

Stanovte si jasné cíle a ty dodržujte. Důležité je si pojem “jarní úklid“ rozfázovat na dílčí úkoly. Tyto úkoly by se měly koncentrovat vždy na jedno místo.

Celý článek

Velký jarní úklid snadno a rychle.

Jarní nálada je už pomalu cítit v probouzející se přírodě. Abychom proudící energii a jarní optimismus pocítili také u nás doma, je třeba prostor řádně uklidit.

Celý článek

Úklid nemusí být jen nepříjemná a obtěžující práce

K čištění a ošetřování předmětů v domácnosti používaly naše babičky snadno dostupné, účinné a levné přírodní prostředky i suroviny. Pojďme se podívat jaké.

Celý článek

Chcete prodat nebo pronajmout byt či dům? Úklid je základ.

Chystáte se do většího, přesídlujete do domku na vesnici nebo jste zdědili byt a chcete ho pronajmout? Pak bude určitě potřeba svůj starý domov připravit.

Celý článek