Chcete uklízet levně a ekologicky?

Chcete uklízet levně a ekologicky?

Zajímáte se o ekologii a neradi byste životní prostředí zatěžovali víc, než je nutné? Pak nahraďte klasické čisticí prostředky, které jsou plné nebezpečných chemikálií, těmi ekologickými. Nemusíte se bát, že by to nějak zatížilo vaši kapsu, při úklidu totiž pomohou osvědčené „babské“ recepty – citron, ocet, jedlá soda či zubní pasta.

Citron pomůže v kuchyni i koupelně

Citron je výborný pomocník při úklidu v kuchyni i koupelně. Kyselina citronová totiž má antibakteriální i dezinfekční účinky. To můžete využít především na kuchyňské lince, kde se to často bakteriemi jenom hemží. Stačí půlku citronu namočit v jedlé sodě a linku setřít. Zbytky sody poté odstraňte vlhkou houbičkou. Ale pozor, na mramor a nerezovou ocel tento postup raději nepraktikujte.

Citronová šťáva je vhodná také k odstranění odolných skvrn od jídla na kuchyňském prkénku. Na špinavou plochu vymačkejte šťávu z půlky citronu, nechte zhruba dvacet minut působit a poté smyjte. Lžičku citronové šťávy můžete přidat i do mycího prostředku do myčky na nádobí. Lépe se tak zbavíte mastnoty. Jestliže vám v plastových krabičkách zůstávají skvrny od rajčatové omáčky, i v tomto případě sáhněte po citronu. Nádobky potřete citronovou šťávou, nechte pořádně usušit a poté normálně umyjte.

Čisté vodovodní baterie i dlaždičky

V koupelně můžete citronovou šťávu použít k rozpuštění mýdlových skvrn a odstranění zaschlých kapek tvrdé vody ve sprchovém koutě či k odstranění vodního kamene na vodovodní baterii. Stačí baterii potřít citronovou šťávou, nechat ji přes noc působit a ráno setřít vlhkým hadříkem. Co se týče spár mezi dlaždičkami, potřete je kaší z citronové šťávy a jedlé sody a vydrhněte kartáčkem na zuby. Půlku šálku citronové šťávy můžete přidat i do posledního pracího cyklu při ždímání bílého prádlo. To se tím totiž krásně projasní.

Ocet spolehlivě odstraní vodní kámen

Známým přírodním čističem je také ocet. Ten totiž dokáže vyčistit mastné skvrny i nánosy od mýdla a spolehlivě odstraní vodní kámen. Po destilaci navíc zamezuje množení plísní a určitých druhů bakterií, mezi něž patří i známá salmonela či E. coli. Ocet skvěle pomůže při čištění skleněného nádobí a oken. Skleničky stačí opláchnout vodou, v níž je jeden šálek octa, budou se pak nádherně lesknout. Co se týče oken, smíchejte čtvrt šálku octa s dvěma šálky vody a troškou tekutého mýdla.

Dezinfekce myčky

Využít jej můžete i při čištění ucpaných trubek a odpadů, stačí, když ho necháte třicet minut působit. Jestliže chcete vydezinfikovat myčku, nalijte do nádržky půl šálku octa a mycí program zapněte na prázdno.

Ocet odstraní i plísně ze zdí, prostě jej nastříkejte přímo na plíseň, nechte patnáct minut působit a poté smyjte. Pokud chcete s octem i vytírat, do teplé vody ho přilijte čtvrt šálku. Nepoužívejte ho ale na mramorové a dřevěné podlahy.

Jedlou sodu na usazeniny, mastnotu a připáleniny

Velmi účinným přírodním čističem je i jedlá soda. Pokud vám v hrnkách zůstávají usazeniny z čaje či kávy, nalijte do nich vodu, přisypte jednu lžíci sody a nechte působit přes noc. Mastnotu a připáleniny můžete ze sporáku odstranit pastou, která vznikne smícháním pěti lžic sody a pěti lžic vody. Jedlou sodu můžete využít také při čištění koberců a čalouněného nábytku. Stačí na ně sodu nasypat, hodinu nechat působit a poté vysát vysavačem.

Zubní pasta vyčistí matné sklo i žehličku

Mezi účinné čisticí prostředky patří také zubní pasta. Musí to ale být ta klasická, nikoli bělicí. Využít ji můžete například na poškrábané linoleum či matné sklo nebo na odstranění usazenin z tvrdé vody na spodní části žehličky. Předměty jen vydrhněte hadrem s troškou zubní pasty.

Podobné články

Přečtěte si zajímavé rady a tipy, jak uklízet ekologicky a být maximální šetrný k přírodě a životnímu prostředí.

Úklid domácností i bytových domů

Dokážeme pro Vás uklidit jak domácnosti všeho druhu, tak celé bytové domy. Díky naší mnohaleté praxi v oboru jsme získali nespočet zkušeností se všemi druhy zástaveb.

Celý článek

úklid domácnosti

Všichni známe ten pocit když jsme byli děti a přišli jsme ze školy domu do krásně uklizeného bytu, příjemný pocit že? Ten pocit, když víte že je všechno čisté a kvalitně.

Celý článek