Jak na správné čištění kuchyně

Jak na správné čištění kuchyně

Přáním každé hospodyňky je čistotou lesknoucí se domov bez škodlivých bakterií. Poradíme vám, jak správně čistit pracovní desky, dřezy, kuchyňské linky a zbavit se tak nebezpečných bakterií a mít kuchyň krásně čistou a lesklou.

Pracovní deska

 • Asi nejčastějším materiálem u pracovních ploch je laminát. Pracovní desku z laminátu setřete roztokem běžného prostředku na mytí nádobí nebo univerzálním čistidlem s antibakteriálními účinky. Pak už povrch neomývejte vodou.
 • Na zatvrdlé skvrny platí lehce abrazivní krémové čistidlo nebo bělidlo ředěné podle návodu. Na povrchy s texturou použijte kartáč s umělohmotnými vláky.
 • Skvrn od fixu se zbavíte buď pomocí ředidla, denaturovaného lihu nebo obyčejného odlakovače na nehty.
 • Masivní povrchy (ručně dělané) se čistí stejným způsobem jako laminát. Pokud je povrch ze světlé barvy, tak nikdy nenechávejte skvrny dlouho působit, už byste se jich nemuseli nezbavit.Po dlouhodobém kontaktu rozpouštědla s povrchem pracovní desky může dojít k jejímu poškození. Pokud rozpouštědlo na skvrny použijete, tak si pamatujte, že povrch pracovní desky musíte okamžitě důkladně opláchnout.
 • Zatvrdlé skvrny „povolí“ po jemném vydrhnutí bělidlem nebo abrazivním krémovým čistidlem.
 • Povrch z nerezové oceli – nejdříve musíte z tohoto povrchu důkladně odstranit veškeré otisky prstů. Pak celý povrch otřete čistým hadříkem, na který dáte pár kapek stolního nebo dětského oleje. Po důkladném vyčištění použijte roztok prostředku na mytí nádobí a celý povrch osušte jemným čistým hadříkem.
 • U povrchů z přírodních materiálů (dřevo a žula) určitě nemusíme připomínat, jak rychle se zašpiní, a proto je nutné povrch okamžitě utřít. Skvrny jednoduše obrousíte drátěnkou nebo ohladíte skelným papírem.
 • Žulový povrch se čistí stejně jako laminát. Ovšem buďte opatrní a dávejte pozor na praskliny v desce. Žulovou pracovní plochu otřete jemným suchým hadříkem. Žula se zašpiní opravdu jen těžko, takže na její vyčištění z 99,9% postačí neředěný prostředek na mytí nádobí.
 • Umělohmotná krájecí prkénka umývejte horkou mýdlovou vodou, pak je důkladně osušte. Někdy na těchto prkénkách zůstávají i po vyčištění skvrny. Zkuste prkénko přes noc namočit do slabého roztoku bělidla.
 • Klasické dřevěné prkénko vždy po použití vydrhněte horkou mýdlovou vodou a opláchněte. Dřevěné prkénko nikdy nenechávejte ve vodě déle, než je nezbytně nutné! Natáhlo by do sebe hodně vody, nabobtnalo by a při vysychání by popraskalo. Nikdy ho tedy nenechávejte odmáčet! Dřevěné prkénko nechte oschnout přirozeně, opřené o nějakou hranu, aby se vám nezkroutilo. Zároveň tak zabráníte rychlému růstu bakterií.
 • Prasklá, poškozená a zašpiněná prkénka už nepoužívejte. Okamžitě je vyřaďte!

Dřezy

 • Dřez z kompozitů vždy jednoduše otřete vlhkým hadříkem a univerzálním přípravkem na mytí nádobí. Na vodní kámen a skvrny od čaje a kávy použijte hrubší houbičku.
 • Dřez z nerezové ocele, smaltovaný a barevný se čistí stejným způsobem, stačí je otřít roztokem prostředku na mytí nádobí a vlhkým hadříkem.
 • Jestliže máte doma dřez barevný, pak nikdy nenechte skvrny od čaje, ovocných šťáv a kávy zaschnout. Vždy je včas umyjte. Pokud to nestihnete, namočte odolné skvrny do roztoku biologického pracího prášku nebo zředěného bělidla.
 • Nezapomínejte na odpadové roury. Jednou týdně do nich nalijte vařící roztok 2 lžic sody a 1 litr vody. Toto pravidlo neplatí pouze pro dřezy, ale také umyvadla a vany.
 • Pro důkladnější čištění zvolte u dřezu z nerezu nezředěné univerzální tekuté nebo krémové čistidlo, důkladně opláchněte a vytřete do sucha. Jestliže máte tvrdou vodu, pak je vhodné jednou týdně použít čistidlo na odstraňování vodního kamene nebo na nerezovou ocel.
 • Použijete-li bělidlo, tak ho nikdy nenalévejte do odtoku neředěné! Může totiž vytvořit nevzhledné skvrny.
 • U smaltovaného dřezu nedoporučují odborníci používat přípravky na odstraňování vodního kamene.

Kuchyňské linky

 • Na kuchyňské linky ze dřeva nebo dřevěné dýhy používejte jedině vlhký hadřík s roztokem mycího prostředku. Vždy drhněte podélně s vlákny!
 • Povrchy s vysokým leskem se velmi snadno poškrábou. Otírejte je proto jemným suchým hadříkem. Vždy zkontrolujte, zda je hadřík opravdu čistý (aby na něm nebyla zrníčka nebo jiné hrubé nečistoty, které by mohly povrch poničit).
 • Barevné kuchyňské linky a linky z imitace dřeva setřete vlhkým hadříkem a roztokem mycího prostředku popřípadě použijte lehce abrazivní krémový čistič. Pozor, abyste povrch příliš nenamočili!
 • Poličky, na které kladete potraviny, občas přetřete octovou vodou (1 až 2 lžíce octa do sklenice vody). Zbavíte se tak nepříjemného zápachu a zároveň předejdete tvorbě plísní.
 • Na čištění spár je ideální starý zubní kartáček a zředěné bělidlo nebo kašička z křídy a vody. Touto pastou potřete celou vykachlíčkovanou stěnu. Počkejte až směs zaschne a pak kachlíky přetřete čistým suchým hadrem. Šedé proužky ve spárách zmizí a kachlíčky se budou krásně lesknout.
 • Mastné skvrny na tapetách můžete zkusit odstranit hustou kašičkou z bramborového škrobu a benzínu. Kašičku nanesete na skvrnu a až vyprchá benzín, tak ji jednoduše odstraňte kartáčkem. Na omyvatelné tapety můžete použít houbičku namočenou v teplé mýdlové vodě. Pak ji vždy vytřete do sucha čistým suchým hadříkem. Na houbičku ani hadřík nikdy netlačte!
 • Zejména za sporákem vznikají na malbě mastné skvrny – do čisté silonové punčochy dejte kousek skelné vaty, namočte ji do vody a lehce s ní přetřete zamazaná místa. Takto očištěné plochy ještě přetřete vlhkým hadříkem. Pracujte v rukavicích, ať vás skelná vata nezraní.

Vytištěno z webu www.ekologickyuklid.eu od EkoBIT Ekologický úklid
Chci ekologický úklid!

Podobné články

Přečtěte si zajímavé rady a tipy, jak uklízet ekologicky a být maximální šetrný k přírodě a životnímu prostředí.

Jak ošetřovat a udržovat nábytek

Jak udržet nábytek jako nový? Je to jednoduché, stačí o něj správně pečovat a správně čistit čalounění, kůži i dřevo. Každý povrch potřebuje jinou péči a zacházení.

Celý článek

Jak na dezinfekci ozonem

Ozon je při dezinfekci až 3000x účinější než chlór. Bezpečně likviduje všechny viry a bakterie. Podíváme se, jaké máte pro použití dezinfekce ozonem možnosti.

Celý článek