Jak na ucpaný odpad?

Jak na ucpaný odpad?

Ucpaný odpad zná v dnešní době asi skoro každý. Setkat se s ním můžeme na záchodě, v koupelně nebo třeba i v kuchyni. Projevy bývají často velmi podobné. Jde hlavně o pomalý odtok vody a citelný zápach. Jak ale odpad pořádně vyčistit i bez instalatéra? Nám v EkoBIT se osvědčilo několik postupů, jak s tímto problémem pořádně zatočit.

Vousy, vlasy, tuk z kosmetiky, mastnota nebo zbytky jídla. To všechno může v domácnosti vést až k ucpanému odpadu. Situaci může navíc zkomplikovat i vodní kámen, deformované nebo třeba i špatně projektované potrubí.

Prvním pomocníkem v takové situaci je gumový zvon, který mnohdy k vyřešení celého problému stačí. Díky pumpování totiž vzniká podtlak, který trubky dokáže uvolnit. A postup? Ten je následující. Stačí napustit trochu vody, ucpat vpusť mokrým hadrem, odšpuntovat a přiložit zvon tak, aby vzduch neunikal.

Pokud zvon k vyřešení problém nestačil, zkuste rozebrat sifon. Postavte pod něj kbelík, sifon odšroubujte a vodu nechte odtéct. V té chvíli určitě doporučujeme zkontrolovat i těsnění a ručně vybrat všechny nečistoty z potrubí.

Pokud je jasné, že problém je tam, kam už nedosáhnete, zkuste instalatérské péro na odpad. K tomu se ale mnohdy vyplatí pozvat pomocníka. Jde totiž o celkem složitý proces, během kterého se točí ruční klikou jedním směrem a pomocník samotnou pružinu směřuje k ucpanému místu, které je potřeba narušit.

Instalatérské péro lze někdy nahradit jednoduchým trikem. Do odpadní trubky zasuňte co nejhlouběji zahradní hadici (čím pevnější, tím lepší). Ucpěte hadříkem okolí hadice a pusťte do ní co největší proud vody. Pokud je v trubkách větší usazenina, někdy se ji podaří tímto způsobem protlačit.

Možností samozřejmě jsou i nejrůznější chemické přípravky, jako je třeba hydroxid sodný nebo i další prostředky, které jsou na něm založené. Stačí je nalít do odpadu, nechat působit a prolít horkou vodou.

Pokud nejste fanouškem chemie, jsou samozřejmě i ekologické postupy, kterými se řídíme při úklidech i my v EkoBIT. S ucpaným odpadem může třeba jedlá sůl, a to v kombinaci s octem a horkou vodou.

Vytištěno z webu www.ekologickyuklid.eu od EkoBIT Ekologický úklid
Více o úklidu domácností

Podobné články

Přečtěte si zajímavé rady a tipy, jak uklízet ekologicky a být maximální šetrný k přírodě a životnímu prostředí.

Jak na vanu a sprchový kout?

Snadno si poradíme s vodním kamenem, zaschlým kapkami nebo třeba s plísněmi i dalšími nečistotami. Jak ale vlastně rychle, efektivně a účinně sprchové kouty či vany umýt?

Celý článek

Péče o plovoucí podlahy

Mezi nejoblíbenější podlahové krytiny patří plovoucí podlahy. V porovnání s dalšími povrchy nejsou příliš drahé, snadno se pokládají, klíčová je následná údržba.

Celý článek

Jak chytře odstranit jakékoliv skvrny

Určitě každému z nás se stalo, ať už po odchodu návštěvy, po večírku nebo při úklidu jsme objevili skvrnu. Poradíme vám, jak konkrétní skvrny co nejlépe vyčistit.

Celý článek

Jak správně vyčistit sedačku

Chcete se pustit do čištění sedačky, ale nevíte, jak na to? Potom rozhodně musíte číst dále – přinášíme vám návod, jak dokonale vyčistit sedačku čalouněnou i koženou.

Celý článek