Jak odstranit graffiti z Vašeho domu

Jak odstranit graffiti z Vašeho domu

Poškozování fasád domů sprejerskými výtvory označovanými jako graffiti je dnes již každodenní realitou v každém městě. Pokud však není dům nepřetržitě hlídán nebo chráněn vysokým plotem, nelze sprejerům v jejich činnosti nijak účinně zabránit. A tak majitelé domů musí využít všech dostupných prostředků, které pomohou graffiti z fasády odstranit.

S graffiti se odstraní i barva

Graffiti můžeme odstranit mechanicky (broušením, škrábáním, gumováním, stíráním) nebo chemicky (pomocí benzínů, alkoholů, rozpouštědel), pokaždé však z fasády zmizí také barva. Vyplatí se tedy ošetřit následně zeď speciálním nátěrem (například švýcarský Atramex). Po 24 hodinách je pak možné graffiti smývat speciálním odstraňovačem až dvěstěkrát za sebou, přičemž nátěr zůstane nepoškozený.

Nejúčinnější je prevence

  • V opuštěných rizikových částech města se vyplatí již preventivně opatřit fasádu domu ochranným povrchem, který usnadní odstranění případných sprejerských obrazců.
  • Na nenasákavé podklady (kamenné sokly, sklo, kov, glazurované obklady) doporučují odborníci speciální lak. Vrstva laku ochrání původní materiál a graffiti z něj lze bez větších problémů odstranit. Nevýhodou laku je, že opticky změní vzhled povrchu a je tedy nevhodný například na vápennou omítku nebo pískovcovou zeď. Navíc lak brání propustnosti vodních par, nehodí se proto na drahé sanační omítky.
  • Klasické nasákavé omítky se nejlépe ošetří impregnační látkou podobnou vosku nebo silikátovou barvou.
  • Voskový impregnační prostředek Anti graffiti má schopnost vodní páry propouštět a neměnit vzhled fasády. Nanáší se vysokotlakým stříkacím zařízením. Graffiti pak lze odstranit pouze horkou vodou pod tlakem. Nevýhodou je, že spolu s graffiti zmizí také vosk a impregnaci je proto nutné znovu obnovit.
  • Silikátové barvy jsou doporučovány především na historické budovy pro svou dokonalou prodyšnost. Díky speciálnímu pojivu (draselné vodní sklo) dokáží navíc silikátové barvy dokonce i zpevnit starší a méně kvalitní omítku. Barvu nelze z fasády odstranit a proto při poškození sprejery je potřeba další nátěr.
  • V poslední době se však na trhu objevila speciální silikátová barva Flagranti, kterou pomocí vody odstranit lze.

V případě potřeby mechanického i chemického odstranění graffiti nás kontaktujte a určitě Vám pomůžeme!

Vytištěno z webu www.ekologickyuklid.eu od EkoBIT Ekologický úklid
Více o úklidu domácností

Podobné články

Přečtěte si zajímavé rady a tipy, jak uklízet ekologicky a být maximální šetrný k přírodě a životnímu prostředí.

Jak odstranit olej z oblečení

Olejové skvrny na oblečení či jiných tkaných materiálech jsou velmi nepříjemnou záležitostí a dost špatně se odstraňují. Existuje ale několik možností, jak skvrnu odstranit a navždy se jí zbavit.

Celý článek

Jak se zbavit štěnic

V tomto článku se dozvíte, proč jsou štěnice tak nebezpečné, a zároveň vám poradíme, jak se těchto nechtěných návštěvníků efektivně zbavit.

Celý článek

Jak chytře odstranit jakékoliv skvrny

Určitě každému z nás se stalo, ať už po odchodu návštěvy, po večírku nebo při úklidu jsme objevili skvrnu. Poradíme vám, jak konkrétní skvrny co nejlépe vyčistit.

Celý článek

Jak správně vyčistit sedačku

Chcete se pustit do čištění sedačky, ale nevíte, jak na to? Potom rozhodně musíte číst dále – přinášíme vám návod, jak dokonale vyčistit sedačku čalouněnou i koženou.

Celý článek