Plísně - nezvaný host v domácnosti

Plísně - nezvaný host v domácnosti

Plísně. Nevzhledné a zapáchající mnohobuněčné organismy, které znepříjemňují život řadě domácností. Nevítaný host v lecjaké koupelně, který může v krajním případě způsobit i vážné zdravotní potíže, a to hlavně osobám, které trápí dýchacími problémy.

Plísně milují místa, kde je patrná vysoká vlhkost vzduchu. A proto jsou právě koupelny terčem jejich útoků. Obecně postihují všechna místa, kde není zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu. Ideální podmínky pro růst mají plísně tehdy, kdy je v místnosti vlhkost přesahující hranici 85 procent, a to při teplotě mezi dvaceti a třiceti stupni Celsia.

Základem úspěchu je hlavně větrání. Každá koupelna by měla mít své okno, díky čemuž dojde k pravidelné výměně vzduchu. Řešením mohou být různé odvody vzdušné vlhkosti, které díky svému průduchu ve stropě vlhký vzduch snadno odsají.

Pokud koupelnu už plíseň přeci jen zasáhne, je několik základních možností, jak s ní zatočit. Prvním úkolem je užití vhodný dezinfekčních prostředků a následná aplikace kýženého přípravku, jako je třeba Bref, Larrin nebo Savo proti plísním.

Mezi možnosti však patří i některé babské rady, což mohou ocenit hlavně příznivci takzvaných netoxických domácností. Jde třeba o obyčejný vinný ocet, kterým se stěny snadno postříkají. Agresivnější metodou je třeba roztok modré skalice, jenž je možné natírat hned v několika vrstvách ještě před malováním. Podobné využití má třeba i hašené vápno, které je podle mnohých odborníků asi tou nejlevnější dezinfekcí proti plísním.

U nás v EkoBIT dobře víme, jak je boj s plísněmi vysilující, a proto vám s nimi můžeme rádi pomoci. Pravidelnými a ekologickými se dlouhodobě zaobíráme, a proto se stačí kouknout na náš web.

Vytištěno z webu www.ekologickyuklid.eu od EkoBIT Ekologický úklid
Více o úklidu domácností

Podobné články

Přečtěte si zajímavé rady a tipy, jak uklízet ekologicky a být maximální šetrný k přírodě a životnímu prostředí.

Správné mytí podlahy

Mytí podlah asi každý z nás moc dobře zná. Pro mnohé je to ta nejméně oblíbená část pravidelného úklidu. Existuje však několik vychytávek, jak mít v domácnosti vytřeno rychle i efektivně.

Celý článek

Jak chytře odstranit jakékoliv skvrny

Určitě každému z nás se stalo, ať už po odchodu návštěvy, po večírku nebo při úklidu jsme objevili skvrnu. Poradíme vám, jak konkrétní skvrny co nejlépe vyčistit.

Celý článek

Jak správně vyčistit sedačku

Chcete se pustit do čištění sedačky, ale nevíte, jak na to? Potom rozhodně musíte číst dále – přinášíme vám návod, jak dokonale vyčistit sedačku čalouněnou i koženou.

Celý článek